Merrifield Grey Bar Stool
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£120
21 in stock
The Merrifield Grey Bar Stool features a rounded seat, its curved form extending to the small arcing backrest. Smooth grey faux leather upholstery combines with the circular chrome footrest to create a comfortable kitchen stool. Its four legs are made from natural beech wood, each one crowned with a band of reflective chrome metal.
Specification
| Product Name | Merrifield Grey Bar Stool |
|---|---|
| Barcode | 5018705378923 |
| Materials | Metal, PU – Polyurethane, Beechwood, Foam |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Capacity | 130kg |
| Care and Use | Clean with Soft Dry Fabric |
| Cart Dimensions | H39 x W68 x D26cm |
| Cart Qty | 2 |
| Cart Weight (kg) | 10.50 |
| Colour | Grey <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H80 x W42 x D37cm |
| Range | Merrifield |
| Retail Dimensions | H39 x W68 x D26cm |
| Retail Weight (kg) | 5.25 |
| Product Weight (kg) | 4.70 |
Features
| Feature 1 | Soft faux leather |
|---|---|
| Feature 2 | Natural beech wood legs |
| Feature 3 | Circular footrest |
| Feature 4 | Floor protecting feet |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Gable bar chair
£2,460 – £3,648Price range: £2,460 through £3,648 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

NANOOK BAR CHAIR
£2,841 – £3,692Price range: £2,841 through £3,692 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Doris bar chair
£1,728 – £2,736Price range: £1,728 through £2,736 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Collins bar chair
£1,692 – £2,484Price range: £1,692 through £2,484 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page










Reviews
There are no reviews yet.