Colette Matt Black Finish Lantern
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£96
Out of stock
Colette Matt Black Finish Lantern: This exotic lantern is made from solid iron, each one crafted by hand which produces variations which are unique to each individual unit. Its matte black finish creates a muted look which coordinates with the natural jute rope handle. Cut-out stars texture its surface, creating a beautiful effect when a candle is lit within. Coordinate it with traveller/fusion furniture. *This item is handcrafted so please expect slight variations to the finish*
Specification
| Product Name | Colette Matt Black Finish Lantern |
|---|---|
| Barcode | 5018705354583 |
| Materials | Iron, Jute Rope |
| Assembly Info | Assembled |
| Cart Dimensions | H64 x W52 x D33cm |
| Cart Qty | 2 |
| Cart Weight (kg) | 6.10 |
| Colour | Black <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H48 x W31 x D31cm |
| Range | Colette |
| Retail Dimensions | H50 x W30 x D30cm |
| Retail Weight (kg) | 3.05 |
| Product Weight (kg) | 1.79 |
Features
| Feature 1 | Handcrafted |
|---|---|
| Feature 2 | Cut-out motifs |
| Feature 3 | Muted matte black finish |
| Feature 4 | Natural jute rope handle |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

Reviews
There are no reviews yet.