Mossley Cylindrical Tall Lantern
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£82
25 in stock
Mossley Cylindrical Tall Lantern: This cylindrical lantern features sleek black metal wires which neatly intersect each other forming a minimal grid design. It has a transparent glass shade inside which is designed to hold a pillar candle. Ideal to cast an ambient glow to its surroundings, this lantern will elevate lighting in a contemporary living room or hallway.
Specification
| Product Name | Mossley Cylindrical Tall Lantern |
|---|---|
| Barcode | 5018705442914 |
| Materials | Glass, Metal, Iron |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Care and Use | Wipe clean with a soft cloth. Do not use abrasive cleaners. |
| Cart Dimensions | H35 x W38 x D38cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 7.30 |
| Colour | Black <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H31 x W16 x D16cm |
| Range | Mossley |
| Retail Dimensions | H33 x W18 x D18cm |
| Retail Weight (kg) | 1.80 |
| Product Weight (kg) | 1.40 |
Features
| Feature 1 | Black metal wireframe |
|---|---|
| Feature 2 | Woven construction |
| Feature 3 | Cylindrical glass shade |
| Feature 4 | Minimal design |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.















Reviews
There are no reviews yet.