Rura Matte Black Small Candle Holder
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£76
170 in stock
T_SKU: 5018705483573
This Rura Matte Black Small Candle Holder is a graceful centerpiece for the dining or coffee table.
H22 x W21 x D22cm
A sculptural piece, the Rura Matte Black Small Candle Holder is an eye-catching design of interconnected matte black rings encompassing a clear, glass insert, best suited to a pillar candle. Style as a centerpiece on the dining or coffee table.
Specification
| Product Name | Rura Matte Black Small Candle Holder |
|---|---|
| Barcode | 5018705483573 |
| Materials | 80% Aluminium,20% Glass |
| Care and Use | Wipe clean with a dry soft cloth. Do not use abrasive cleaners. |
| Cart Dimensions | H39 x W23 x D43.50cm |
| Cart Qty | 2 |
| Cart Weight (kg) | 4.1 |
| Colour | Black |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H22 x W21 x D22cm |
| Range | Rura |
| Retail Dimensions | H24 x W23 x D23cm |
| Retail Weight (kg) | 1.5 |
| Product Weight (kg) | 1.28 |
Features
| Feature 1 | Black matte finish |
|---|---|
| Feature 2 | Matching items available |
| Feature 3 | Interconnected circular rings |
| Feature 4 | Transparent glass |
| Feature 5 | Sculptural design |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



















Reviews
There are no reviews yet.