Customer matched zone "All Zone"
“Rola Embellished Cushion Brown” has been added to your cart. View cart
Ample Faux Fur Throw
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£75 – £101Price range: £75 through £101
Ample Faux Fur Throw: A rich and luxurious heavyweight faux fur throw to bring tactile warm to any interior.
Dimensions
| Size | Large |
| Item Width | 1,500 mm |
| Item Depth | 2,000 mm |
| Item Height | 20 mm |
| Packaged Length | 410 mm |
| Packaged Width | 510 mm |
| Packaged Height | 225 mm |
| Net Weight | 3.18 kg |
| Gross Weight | 3.19 kg |
Dimensions
| Size | Small |
| Item Width | 1,300 mm |
| Item Depth | 1,500 mm |
| Item Height | 20 mm |
| Packaged Length | 400 mm |
| Packaged Width | 420 mm |
| Packaged Height | 165 mm |
| Net Weight | 2.02 kg |
| Gross Weight | 2.07 kg |
Details
| Colour | Oatmeal |
| Material | Polyester |
| Product Zone | Indoor |
| Technique | Faux Fur |
| Fabric Weight | Front: 880 GSM / Rear: 180 GSM |
| Care Instructions | Max. Wash 30 Degrees / Do Not Bleach / Line Dry / Do Not Iron / Do Not Dry Clean / Wash Dark Colours Separately |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Size |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Mableside Cushion
£50 Read more -

Kolho Embroidered Cushion
£52 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Jenner Chenille Cushion Brown
£56 Add to cart -

Vert Stripe Cushion
£44 Read more





Reviews
There are no reviews yet.