Anlu Knitted Herringbone Throw
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£50
Anlu Knitted Herringbone Throw: Classically stylish with an updated pop of colour this herringbone throw will keep you warm and cosy. The timeless herringbone pattern is woven in a blend of soft yarns in a fun vibrant pink.
Dimensions
| Item Width | 1,300 mm |
| Item Depth | 1,700 mm |
| Item Height | 5 mm |
| Packaged Length | 330 mm |
| Packaged Width | 430 mm |
| Packaged Height | 40 mm |
| Net Weight | 0.7 kg |
| Gross Weight | 0.73 kg |
Details
| Colour | Apricot / Green |
| Material | Polyester RPET / Acrylic |
| Product Zone | Indoor |
| Technique | Knitted |
| Fabric Weight | 289 gsm |
| Pattern | Herringbone |
| Care Instructions | 30 Degrees / Do Not Bleach / Dry Flat / Do Not Iron / Do Not Dry Clean / Wash Dark Colour Separately |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.













Reviews
There are no reviews yet.