Bone Woven Knit Throw Natural
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£175
Available Date: 2026-07-02
Out of stock
Bone Woven Knit Throw Natural: Just what the Autumn evenings need, this thick knitted throw in pale wheat features a distinctive herringbone design, adding character and texture.
Dimensions
| Item Width | 1,300 mm |
| Item Depth | 1,700 mm |
| Item Height | 20 mm |
| Packaged Length | 340 mm |
| Packaged Width | 440 mm |
| Packaged Height | 100 mm |
| Net Weight | 1.32 kg |
| Gross Weight | 1.36 kg |
Details
| Colour | Natural |
| Material | 100% polyester |
| Product Zone | Indoor |
| Technique | Knitted |
| Care Instructions | 30 Degrees / Do Not Bleach / Do Not Tumble Dry / Low Heat / Do Not Dry Clean / Wash Dark Colours Separately |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Buster Boucle
£40 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Ilk Embroider Floral Cushion Sage
£36 Read more -

Leyla Stripe Woven Cushion
£44 Read more -

Aloha Geo Printed Cushion
£32 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page






Reviews
There are no reviews yet.