DeLuxe Ruched Faux Fur Throw
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£63
Out of stock
DeLuxe Ruched Faux Fur Throw: Sumptuously soft, this faux rabbit fur throws brown and white marble pattern and ruched texture design will add cosy luxury to any home this winter.
Dimensions
| Item Width | 1,300 mm |
| Item Depth | 1,700 mm |
| Item Height | 11 mm |
| Packaged Length | 430 mm |
| Packaged Width | 330 mm |
| Packaged Height | 100 mm |
| Net Weight | 1.39 kg |
| Gross Weight | 1.41 kg |
Details
| Colour | Cream |
| Material | 100% polyester |
| Product Zone | Indoor |
| Fabric Weight | Front: 240 GSM / Rear: 180 GSM |
| Care Instructions | 30 Degrees / Do Not Bleach / Do Not Tumble Dry / Do Not Iron / Do Not Dry Clean / Wash Dark Colours Separately |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Rola Embellished Cushion Brown
£56 Add to cart -

Sharma Embellished Cushion
£56 Read more -

Ilk Embroider Floral Cushion Sage
£36 Read more -

Gaston Cushion
£56 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page






Reviews
There are no reviews yet.