Durs Cheque Throw Cranberry and Olive
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£50
141 in stock
Durs Cheque Throw Cranberry and Olive: Warm and cosy this checkered throws pink, green and cream tones will add a touch of country charm to your home. The super soft brush finish is completed with cosy tassels.
Dimensions
| Item Width | 1,300 mm |
| Item Depth | 1,700 mm |
| Item Height | 1 mm |
| Packaged Length | 340 mm |
| Packaged Width | 480 mm |
| Packaged Height | 40 mm |
| Net Weight | 0.54 kg |
| Gross Weight | 0.58 kg |
Details
| Colour | Cranberry / Olive |
| Material | Wool |
| Product Zone | Indoor |
| Technique | Front: Woven Check / Rear: Woven Check |
| Fabric Weight | 244 gsm |
| Pattern | Geometric |
| Care Instructions | 30 Degrees / Do Not Bleach / Line Dry / Do Not Iron / Do Not Dry Clean / Wash Dark Colour Separately |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Buster Boucle
£40 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Mableside Cushion
£50 Read more -

Islo Woven Cushion Green
£36 Read more -

Hallbeck Textured Throw Natural W1300 x H1700mm
£32 Add to cart






Reviews
There are no reviews yet.