Customer matched zone "All Zone"
“Cardy Stitched Cushion Ecru” has been added to your cart. View cart
Flore Knit Throw
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£55
Flore Knit Throw: The ultimate comfort, this mustard yellow knit throw has a subtle stripe texture and super soft feel, just what’s needed to get extra cosy. Available in additional colours.
Dimensions
| Item Width | 1,300 mm |
| Item Depth | 1,700 mm |
| Item Height | 5 mm |
| Packaged Length | 330 mm |
| Packaged Width | 510 mm |
| Packaged Height | 50 mm |
| Net Weight | 1 kg |
| Gross Weight | 1.1 kg |
Details
| Colour | Mustard / Nutmeg / Olive / Taupe |
| Material | Polyester RPET / Acrylic |
| Product Zone | Indoor |
| Technique | Knitted |
| Fabric Weight | 384 GSM |
| Care Instructions | 30 Degrees / Do Not Bleach / Dry Flat / Do Not Iron / Do Not Dry Clean / Wash Dark Colour Separately |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Kilburn Fur Throw Chocolate W1520 x H1770mm
£33 Read more -

Buster Knife Edge Cushion
£48 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Tonhen Textured Cushion Cream
£50 Read more -

Sharma Embellished Cushion
£56 Read more

























Reviews
There are no reviews yet.