Customer matched zone "All Zone"
“Jenner Chenille Cushion Brown” has been added to your cart. View cart
Karl Cushion
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£56
Available Date: 2025-12-06
Out of stock
Karl Cushion: The perfect woven cushion with a tufted geometric pattern, the larger size ensures this will be the focal point to your room.
Dimensions
| Item Width | 350 mm |
| Item Depth | 600 mm |
| Item Height | 150 mm |
| Packaged Length | 350 mm |
| Packaged Width | 600 mm |
| Packaged Height | 150 mm |
| Net Weight | 0.68 kg |
| Gross Weight | 0.68 kg |
Details
| Colour | Yellow |
| Material | Front: Cotton / Polyester / Back: Cotton |
| Product Zone | Indoor |
| Technique | Front: Tufted / Rear: Plain |
| Fabric Weight | Front: 370gsm / Rear: 215gsm |
| Filling | Feather |
| Care Instructions | Do Not Wash / Do Not Bleach / Do Not Tumble Dry / Do Not Iron / Do Not Dry Clean / Spot Clean Only |
Additional information
| Weight | 0.68 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 15 cm |
| Brand | |
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Mableside Cushion
£50 Read more -

Cardy Stitched Cushion Ecru
£44 Add to cart -

Wembisa Woven Cushion
£54 Read more -

Gaston Cushion
£56 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page





Reviews
There are no reviews yet.