Customer matched zone "All Zone"
“Cardy Stitched Cushion Ecru” has been added to your cart. View cart
Lux Melange Knit Throw
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£88
Lux Melange Knit Throw: A luxurious heavyweight autumnal knitted throw with a melange style wool to add texture and character to any interior.
Dimensions
| Item Width | 1,300 mm |
| Item Depth | 1,700 mm |
| Item Height | 20 mm |
| Packaged Length | 330 mm |
| Packaged Width | 430 mm |
| Packaged Height | 150 mm |
| Net Weight | 1.12 kg |
| Gross Weight | 1.14 kg |
Details
| Colour | Khaki / Oatmeal |
| Material | Polyester |
| Product Zone | Indoor |
| Technique | Knitted |
| Fabric Weight | Front: 1190 GSM / Rear: 200 GSM |
| Care Instructions | Max. Wash 30 Degrees / Do Not Bleach / Do Not Tumble Dry / Low Heat / Do Not Dry Clean / Wash Dark Colours Separately |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Earth Stripe Cushion
£44 Add to cart -

Frida Mohair Feel Throw Duck Egg W1300 x H1700mm
£30 Add to cart -

Cardy Stitched Cushion Ecru
£44 Add to cart -

Buster Knife Edge Cushion
£48 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page




Reviews
There are no reviews yet.