Customer matched zone "All Zone"
“Delaware Cushion Natural” has been added to your cart. View cart
Rix Cushion Beige
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£36
Available Date: 2026-02-14
226 in stock
Rix Cushion Beige: A subtly stitched cross check design cushion, suitable for both living room and bedroom.
Dimensions
| Item Width | 500 mm |
| Item Depth | 500 mm |
| Item Height | 150 mm |
| Packaged Length | 500 mm |
| Packaged Width | 500 mm |
| Packaged Height | 150 mm |
| Net Weight | 0.3969 kg |
| Gross Weight | 0.3969 kg |
Details
| Colour | Beige |
| Material | Front: Cotton / Linen / Back: Cotton |
| Product Zone | Indoor |
| Technique | Matrix Stitched |
| Fabric Weight | Front: 197gsm / Rear: 200gsm |
| Filling | Polyester |
| Care Instructions | Max. Wash 30 Degrees / Do Not Bleach / Low Heat / Do Not Iron / Do Not Dry Clean / Wash Dark Colours Separately |
Additional information
| Weight | 0.3969 kg |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 15 cm |
| Brand | |
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Rola Embellished Cushion Brown
£56 Add to cart -

Jenner Chenille Cushion Brown
£56 Add to cart -

Buster Boucle
£40 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Tonhen Textured Cushion Cream
£50 Read more



Reviews
There are no reviews yet.