Rova Woven Grid Throw
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£38
Rova Woven Grid Throw: Made with 100% recycled cotton, this throw is an eco-conscious choice. The rust & green check detail and soft fringe edging effortlessly combine style and sustainability.
Dimensions
| Item Width | 1,300 mm |
| Item Depth | 1,700 mm |
| Item Height | 5 mm |
| Packaged Length | 340 mm |
| Packaged Width | 350 mm |
| Packaged Height | 50 mm |
| Net Weight | 0.982 kg |
| Gross Weight | 0.99 kg |
Details
| Colour | Green / Rust ; Natural / Rust |
| Material | Recycled Polyester |
| Technique | Woven |
| Fabric Weight | 380 gsm |
| Care Instructions | 30 Degrees / Do Not Bleach / Low Heat / Low Heat / Do Not Dry Clean / Wash Dark Colours Seaparately |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Frida Mohair Feel Throw Duck Egg W1300 x H1700mm
£30 Add to cart -

Leyla Stripe Woven Cushion
£44 Read more -

Kolho Embroidered Cushion
£52 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Hallbeck Textured Throw Natural W1300 x H1700mm
£32 Add to cart












Reviews
There are no reviews yet.