Ember Tufted Tonal Rug Taupe
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£460
Out of stock
Ember Tufted Tonal Rug Taupe: With neutral tones and abstract design, this rug will fit a wide range of interior styles with ease. The hand tufting process creates depth and detail in the pattern while providing a premium underfoot feel for the perfect combination of style and comfort.
Dimensions
| Item Width | 2,000 mm |
| Item Depth | 2,900 mm |
| Item Height | 14 mm |
| Packaged Length | 190 mm |
| Packaged Width | 2,020 mm |
| Packaged Height | 190 mm |
| Net Weight | 18.2 kg |
| Gross Weight | 18.4 kg |
Details
| Colour | Cream |
| Material | Polyester / Wool |
| Product Zone | Indoor |
| Technique | Front: Tufted / Rear: Latex Backing |
| Fabric Weight | Front: 1600 GSM / Rear: 1300 GSM |
| Pile | 10 |
| Pattern | Abstract |
| Shape | Rectangle |
| Care Instructions | Do Not Wash / Do Not Bleach / Do Not Tumble Dry / Do Not Iron / Do Not Dry Clean / Spot Clean Only |
Barcode: 5056693587620
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





Reviews
There are no reviews yet.