Customer matched zone "All Zone"
“Osie Villon Rug In Maize Pattern” has been added to your cart. View cart
Haven Tufted Linear Rug
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£300 – £460Price range: £300 through £460
Haven Tufted Linear Rug: Perfect for almost any interior this rug’s neutral tones and sleek linear grid design will elevate your room. The hand tufted construction provides detail and depth to the pattern while also ensuring a comfortable and soft feel underfoot.
(Please select your preferred size from the dropdown.)
Dimensions
| Size | Large / Small |
| Item Width | 2,000 mm / 1,600 mm |
| Item Depth | 2,900 mm / 2,300 mm |
| Item Height | 14 mm |
| Packaged Length | 190 mm / 180 mm |
| Packaged Width | 2,020 mm / 1,610 mm |
| Packaged Height | 190 mm / 180 mm |
| Net Weight | 18.2 kg / 11.4 kg |
| Gross Weight | 18.4 kg / 11.6 kg |
Details
| Colour | Cream |
| Material | Polyester / Wool |
| Product Zone | Indoor |
| Technique | Front: Tufted / Rear: Latex Backing |
| Fabric Weight | Front: 1600 GSM / Rear: 1300 GSM |
| Pile | 10 |
| Pattern | Abstract |
| Shape | Rectangle |
| Care Instructions | Do Not Wash / Do Not Bleach / Do Not Tumble Dry / Do Not Iron / Do Not Dry Clean / Spot Clean Only |
Additional information
| Weight | 18.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 200 × 1.4 cm |
| Brand | |
| Size |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.