Customer matched zone "All Zone"
“Affril Small Rug With Stud Detail” has been added to your cart. View cart
Unity Geo Wool Rug
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£300 – £460Price range: £300 through £460
Unity Geo Wool Rug: Transform your space with this mid century inspired abstract rug. The hand tufted construction enhances the bold olive, ochre, taupe and blue design while providing the most comfortable feel underfoot.
(Please select your preferred size from the dropdown.)
Dimensions
| Size | Large / Small |
| Item Width | 2,000 mm / 1,600 mm |
| Item Depth | 2,900 mm / 2,300 mm |
| Item Height | 14 mm |
| Packaged Length | 2,030 mm / 180 mm |
| Packaged Width | 210 mm / 1,620 mm |
| Packaged Height | 210 mm / 180 mm |
| Net Weight | 18.4 kg / 11.5 kg |
| Gross Weight | 20.6 kg / 11.6 kg |
Details
| Colour | Multi |
| Material | Polyester / Wool |
| Product Zone | Indoor |
| Technique | Front: Tufted / Rear: Latex Backing |
| Fabric Weight | Front: 1600 GSM / Rear: 1300 GSM |
| Pile | 10 |
| Pattern | Abstract |
| Shape | Rectangle |
| Care Instructions | Do Not Wash / Do Not Bleach / Do Not Tumble Dry / Do Not Iron / Do Not Dry Clean / Spot Clean Only |
Additional information
| Weight | 18.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 200 × 200 × 1.4 cm |
| Brand | |
| Size |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






Reviews
There are no reviews yet.