Customer matched zone "All Zone"
“Osie Black And White Rug” has been added to your cart. View cart
Velos Block Rug
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£100 – £180Price range: £100 through £180
Velos Block Rug: Add wow factor to any room with this stand out rug. With a bold geometric design in nutmeg, this is a statement choice for your room.
(Please select your preferred size from the dropdown.)
Dimensions
| Size | Large / Small |
| Item Width | 1,600 mm / 1,200 mm |
| Item Depth | 2,300 mm / 1,800 mm |
| Item Height | 13 mm |
| Packaged Length | 170 mm / 150 mm |
| Packaged Width | 1,610 mm / 1,220 mm |
| Packaged Height | 170 mm / 150 mm |
| Net Weight | 9.1 kg / 6 kg |
| Gross Weight | 9.5 kg / 6.1 kg |
Details
| Colour | Brown / Green |
| Material | Polyester |
| Product Zone | Indoor |
| Technique | Front: Circular Knitted / Rear: Latex Backing |
| Fabric Weight | Front: 1200 GSM / Rear: 1200 GSM |
| Pile | 10 |
| Pattern | Abstract |
| Shape | Rectangle |
| Care Instructions | Do Not Wash / Do Not Bleach / Do Not Tumble Dry / Do Not Iron / Do Not Dry Clean / Spot Clean Only |
Additional information
| Weight | 9.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 160 × 1.3 cm |
| Brand | |
| Size | |
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.











Reviews
There are no reviews yet.