Deiya White Wood Sculpture
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£74
Out of stock
Exhibiting a botanical charm to the décor, this sculpture is well suited for nature-inspired home office décor.
H48 x W60 x D9cm
The Deiya White Wood Sculpture features white finish driftwood intricately bonded to form a semi-circle. Skillfully handcrafted, this sculpture is adjusted neatly on a rectangular wooden plinth with the support of slim metal stems.
Specification
| Product Name | Deiya White Wood Sculpture |
|---|---|
| Barcode | 5018705951119 |
| Materials | 90 % Drift Wood & 10 % Iron Indoor Metal |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe clean with a soft and dry cloth |
| Cart Dimensions | H52 x W63 x D22cm |
| Cart Qty | 2 |
| Cart Weight (kg) | 6.24 |
| Colour | White |
| Country of Manufacture | Indonesia |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H48 x W60 x D9cm |
| Range | Deiya |
| Retail Dimensions | H9.50 x W62 x D50cm |
| Retail Weight (kg) | 3.1 |
| Product Weight (kg) | 2.77 |
Features
| Feature 1 | Home office |
|---|---|
| Feature 2 | Botanical charm |
| Feature 3 | Decorative |
| Feature 4 | Statement piece |
| Feature 5 | Handcrafted |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






















Reviews
There are no reviews yet.