Garine Flock Of Birds Sculpture
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£72
14 in stock
A contrasting black aluminum plinth and trio of shining silver birds produces a tonal contrast, making this Garine Flock Of Birds Sculpture perfect for displaying alongside monochrome home furnishings and accessories. Held aloft by a slim aluminum pole, each bird is presented in different stages of flight, which adds to the sculptures fluid effect. Handcrafted from durable MDF, use this avian-inspired piece to add a metallic accent. *This item is handcrafted so please expect slight variations to the finish*
Specification
| Product Name | Garine Flock Of Birds Sculpture |
|---|---|
| Barcode | 5018705370309 |
| Materials | Aluminum, MDF |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe clean with a soft cloth. Do not use abrasive cleaners |
| Cart Dimensions | H24 x W76 x D47cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 12.10 |
| Colour | Silver <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H39 x W36 x D8cm |
| Range | Garine |
| Retail Dimensions | H48 x W37 x D10cm |
| Retail Weight (kg) | 3.02 |
| Product Weight (kg) | 1.72 |
Features
| Feature 1 | Handcrafted |
|---|---|
| Feature 2 | Durable MDF |
| Feature 3 | Boutique hotel style |
| Feature 4 | Avian-inspired sculpture |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.