Garine Waltzing Couple Figurines
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£84
Out of stock
Garine Waltzing Couple Figurines stand on a low profile rectangular aluminum stand. Its black colour contrasts with the couple’s silver finish. The dress of the female swells out at the back, creating the impression of movement, as does the bent knee of the male. Its textured silver surface makes this graceful sculpture glisten under the light. Crafted by hand, display it with other metallic accessories. *This item is handcrafted so please expect slight variations to the finish*
Specification
| Product Name | Garine Waltzing Couple Figurines |
|---|---|
| Barcode | 5018705370200 |
| Materials | Aluminum, MDF |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe clean with a soft cloth. Do not use abrasive cleaners |
| Cart Dimensions | H27 x W55 x D49cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 7.70 |
| Colour | Silver <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H39 x W21 x D9cm |
| Range | Garine |
| Retail Dimensions | H46 x W26 x D13cm |
| Retail Weight (kg) | 1.92 |
| Product Weight (kg) | 0.80 |
Features
| Feature 1 | Handcrafted |
|---|---|
| Feature 2 | Durable MDF |
| Feature 3 | Textured silver finish |
| Feature 4 | Beautiful accent piece |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.