Guise Large Sculpture
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£106
Out of stock
Boasting an organic charm, this large sculpture will create an instant focal point in the entryway or living area.
H50 x W35 x D12cm
Guise Large Sculpture: Ideal for the eclectic décor scheme, this sculpture features a grooved surface fixed artfully by a pair of metal stems emerging from a wooden base. The quirky design of this petrified wood sculpture will make an organic accent in the home office space.
Specification
| Product Name | Guise Large Sculpture |
|---|---|
| Barcode | 5018705951010 |
| Materials | 60 % Petrified Wood & 35 % Wood & 15 % Iron |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe clean with a soft and dry cloth |
| Cart Dimensions | H52 x W37 x D13cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 7.13 |
| Colour | Natural |
| Country of Manufacture | Indonesia |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H50 x W35 x D12cm |
| Range | Guise |
| Retail Dimensions | H52 x W37 x D13cm |
| Retail Weight (kg) | 7.13 |
| Product Weight (kg) | 6.83 |
Features
| Feature 1 | Traveller/fusion style |
|---|---|
| Feature 2 | Decorative |
| Feature 3 | Boho |
| Feature 4 | Handcrafted |
| Feature 5 | Organic statement piece |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
























Reviews
There are no reviews yet.