Minimal Elm Wall Mounted Skull
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£100
Out of stock
Minimal Elm Wall Mounted Skull: This wall mountable skull head will make a bold statement in the living room with its wild aesthetic. Crafted from aluminium and featuring a a metallic silver finish, this skull statue’s gently curved and streamlined design will look modern when hung over a fireplace mantle. The small, tapered skull accentuates the sheer width of the horns.
Specification
| Product Name | Minimal Elm Wall Mounted Skull |
|---|---|
| Barcode | 5018705428024 |
| Materials | Aluminium |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe clean with a soft cloth. Do not use abrasive cleaners. |
| Cart Dimensions | H9 x W128 x D62cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 5 |
| Colour | Silver <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H62 x W125 x D9cm |
| Retail Dimensions | H9 x W128 x D62cm |
| Retail Weight (kg) | 5.00 |
| Product Weight (kg) | 4.00 |
Features
| Feature 1 | Silver finish aluminium |
|---|---|
| Feature 2 | Mirrored polish finish |
| Feature 3 | Contemporary safari |
| Feature 4 | Metallic accent piece |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.