Natural Elm Wood Horse Sculpture
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£74
Out of stock
Natural Elm Wood Horse Sculpture: Intricately carved from renewable mango wood, this figurative sculpture is a distinctive accent piece with a natural finish. It is held atop a slim iron stem raised from a rectangular wooden base that coordinates the sculpture thanks to its light wooden hues. A fabric rope is attached at the rear which adds further tactility.
Specification
| Product Name | Natural Elm Wood Horse Sculpture |
|---|---|
| Barcode | 5018705451879 |
| Materials | Iron, Mango Wood |
| Assembly Info | Assembled |
| Cart Dimensions | H60 x W57 x D50cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 17.70 |
| Colour | Natural <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H50 x W41 x D9cm |
| Retail Dimensions | H51 x W42 x D10cm |
| Retail Weight (kg) | 4.43 |
| Product Weight (kg) | 3.15 |
Features
| Feature 1 | Renewable mango wood |
|---|---|
| Feature 2 | Natural finish |
| Feature 3 | Carved accent piece |
| Feature 4 | Slender metal stem |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
















Reviews
There are no reviews yet.