Nia Ochre Large Ceramic Jar
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£64
Out of stock
This Nia Ochre Large Ceramic Jar is made from smooth, glazed ceramic. It has a rich ochre colour with signs of distressing that gives it an antique look, with shoulders that angle up to a lid which has a gold coloured trim at its base. A highly detailed bird-of-paradise perches upon a wooden branch, surrounded by pale coloured flowers.
Specification
| Product Name | Nia Ochre Large Ceramic Jar |
|---|---|
| Barcode | 5018705400723 |
| Materials | Ceramic |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe with a soft cloth. No abrasive cleaners. |
| Cart Dimensions | H43 x W56 x D38cm |
| Cart Qty | 6 |
| Cart Weight (kg) | 16 |
| Colour | Yellow <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H39 x W17 x D17cm |
| Range | Nia |
| Retail Dimensions | H40 x W18 x D18cm |
| Retail Weight (kg) | 2.70 |
| Product Weight (kg) | 2.50 |
Features
| Feature 1 | Smooth glazed ceramic |
|---|---|
| Feature 2 | Vintage look |
| Feature 3 | Bird-of-paradise detail |
| Feature 4 | Inspired by oriental art |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.