Olie And Black Armillary
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£80
3 in stock
Olie And Black Armillary: The striking look of the Armillary decorative piece will bring a contemporary twist to a traditional nautical instrument. The sleek stainless steel stand has a tripod base for stability and durability. The globe and ring design are also made using robust stainless steel and finished with a nickel plating giving the decorative piece a more antiquated look. The chic Armillary will make a great feature in your home complementing a modern setting.
Specification
| Product Name | Olie And Black Armillary |
|---|---|
| Barcode | 5018705678290 |
| Materials | Stainless Steel |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Dust with dry cloth. |
| Cart Dimensions | H38 x W44 x D66cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 6.45 |
| Colour | Silver <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H137 x W49 x D48cm |
| Range | Olie |
| Retail Dimensions | H66 x W44 x D38cm |
| Retail Weight (kg) | 4.30 |
| Product Weight (kg) | 4.38 |
Features
| Feature 1 | Decorative nautical instrument. |
|---|---|
| Feature 2 | Antiquated look. |
| Feature 3 | Sturdy. |
| Feature 4 | Decorative piece. |
| Feature 5 | Great feature. |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


Reviews
There are no reviews yet.