Olk Gold Leaf Sculpture On Wooden Stand
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£62
Out of stock
Olk Gold Leaf Sculpture On Wooden Stand: The gold coloured finish on the Complements leaf sculpture gives it a warm appearance. Its curved leaf design gives it symmetrical appeal. The sculpture stands on a rectangular wooden plinth, supported by two short black iron stems. Display it alongside other wooden objects in a fusion/traveller design setting. *This item is handcrafted so please expect slight variations to the finish*
Specification
| Product Name | Olk Gold Leaf Sculpture On Wooden Stand |
|---|---|
| Barcode | 5018705369822 |
| Materials | Iron, Mango Wood |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe clean with a soft cloth. Do not use abrasive cleaners |
| Cart Dimensions | H42 x W52 x D38cm |
| Cart Qty | 3 |
| Cart Weight (kg) | 11.70 |
| Colour | Gold <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H45 x W32 x D9cm |
| Range | Olk |
| Retail Dimensions | H50 x W36 x D13cm |
| Retail Weight (kg) | 3.90 |
| Product Weight (kg) | 2.25 |
Features
| Feature 1 | Handcrafted |
|---|---|
| Feature 2 | Renewable mango wood |
| Feature 3 | Contrasting black iron stems |
| Feature 4 | Symmetrical |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.









Reviews
There are no reviews yet.