Sausage Dog Sculpture
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£52
9 in stock
This sculpture is elegantly carved from renewable mango wood and given a grey and white wash finish. A blend of copper coating lends it a distinctive visual appeal and makes it a striking décor piece. This freestanding, figurative sculpture will make an eye-catching accent piece on a console table or mantel shelf.
Specification
| Product Name | Sausage Dog Sculpture |
|---|---|
| Barcode | 5018705451893 |
| Materials | Mango Wood |
| Assembly Info | Assembled |
| Cart Dimensions | H48 x W48 x D41cm |
| Cart Qty | 8 |
| Cart Weight (kg) | 17.90 |
| Colour |
Natural <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H16 x W42 x D9cm |
| Retail Dimensions | H17 x W43 x D10cm |
| Retail Weight (kg) | 2.24 |
| Product Weight (kg) | 1.60 |
Features
| Feature 1 | Renewable mango wood |
|---|---|
| Feature 2 | Natural and grey wash |
| Feature 3 | Copper finish |
| Feature 4 | Carved detail |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews
There are no reviews yet.