Meryl Set Of 3 Trinket Boxes With Pink Lids
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£66
4 in stock
Meryl Set Of 3 Trinket Boxes With Pink Lids: The Meryl trinket boxes add a warm metallic accent to contemporary interiors. Their cases are made from smooth metal, each one featuring a rich and reflective gold finish. Polished pink stone is set into each lid to create a tonal contrast with the gold. Use them to store small items of jewellery or simply to elevate a space with some luxe style.
Specification
| Product Name | Meryl Set Of 3 Trinket Boxes With Pink Lids |
|---|---|
| Barcode | 5018705442235 |
| Materials | Acrylic, Stainless Steel, Brass |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe clean with a soft cloth. Do not use abrasive cleaners. |
| Cart Dimensions | H28 x W50 x D50cm |
| Cart Qty | 8 |
| Cart Weight (kg) | 10.8 |
| Colour | Gold <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H8 x W13 x D12cm |
| Range | Meryl |
| Retail Dimensions | H13 x W24 x D23cm |
| Retail Weight (kg) | 1.35 |
| Product Weight (kg) | 0.78 |
Features
| Feature 1 | Set of 3 |
|---|---|
| Feature 2 | Metal cases |
| Feature 3 | Pink tops |
| Feature 4 | Luxe accent pieces |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



















Reviews
There are no reviews yet.