Oax Large Oval Dish
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£88
164 in stock
Oax Large Oval Dish: Skilfully handcrafted from nickel finish aluminium, this dish features a touch of hypnotic detail on the outer. The dish with a reflective accent and texture is ideal to place as a standalone decoration piece on the tabletop.
Specification
| Product Name | Oax Large Oval Dish |
|---|---|
| Barcode | 5018705975665 |
| Materials | Aluminium |
| Assembly Info | Assembled |
| Cart Dimensions | H58 x W32 x D31cm |
| Cart Qty | 6 |
| Cart Weight (kg) | 16.2 |
| Colour | Silver <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H4 x W55 x D28cm |
| Range | Oax |
| Retail Dimensions | H5 x W56 x D29cm |
| Retail Weight (kg) | 2.70 |
| Product Weight (kg) | 2.11 |
Features
| Feature 1 | Sturdy aluminium |
|---|---|
| Feature 2 | 3D detail |
| Feature 3 | Reflective nickel finish |
| Feature 4 | Decorative texture |
| Feature 5 | Contemporary |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
There are no reviews yet.