Oviere Tray
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£76
15 in stock
Oviere Tray: This contemporary tray has a sleek black finish and cut-out handles integrated into each end. Its inner base is comprised of a series of rectangular tiles, with wood grain effect gold tones counterpointed by irregular black segments that complement the tray’s outer section. It features high sides that prevents glassware and plates from slipping off when being carried. *This item is handcrafted so please expect slight variations to the finish*
Specification
| Product Name | Oviere Tray |
|---|---|
| Barcode | 5018705399997 |
| Materials | MDF, Resin |
| Assembly Info | Assembled |
| Cart Dimensions | H48 x W3,443 x D36cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 9.24 |
| Colour | Black <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H4 x W28 x D38cm |
| Range | Oviere |
| Retail Dimensions | H44 x W34 x D10cm |
| Retail Weight (kg) | 2.30 |
| Product Weight (kg) | 1.13 |
Features
| Feature 1 | Handcrafted accent piece |
|---|---|
| Feature 2 | Integrated handles |
| Feature 3 | Gold and black tiled base |
| Feature 4 | High-sided design |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












Reviews
There are no reviews yet.