Icco Mosaic Bottle Vase
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£62
40 in stock
Icco Mosaic Bottle Vase: Its surface is decorated with an array of colourful mosaic motifs inspired by traditional Moroccan tiles. Set against a black background, the pattern is accentuated by its curved bottle shape. Each unit is individually crafted by hand from sustainable bamboo wood, and makes a vibrant accent piece for traveller/fusion style furniture and lighting. *This item is handcrafted so please expect slight variations to the finish* FOR DECORATIVE PURPOSES ONLY (CANNOT HOLD WATER)
Specification
| Product Name | Icco Mosaic Bottle Vase |
|---|---|
| Barcode | 5018705354231 |
| Materials | Bamboo, Shell |
| Assembly Info | Assembled |
| Cart Dimensions | H40 x W35 x D34cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 3 |
| Colour | Gold <!–
–> |
| Country of Manufacture | Vietnam |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H37 x W30 x D30cm |
| Range | Icco |
| Retail Dimensions | H40 x W35 x D34cm |
| Retail Weight (kg) | 3.00 |
| Product Weight (kg) | 2.25 |
Features
| Feature 1 | Handcrafted |
|---|---|
| Feature 2 | Traveller/fusion design |
| Feature 3 | Exotic mosaic pattern |
| Feature 4 | Sustainable bamboo wood |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.