Pembt Black Earthenware Vase
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£68
83 in stock
Pembt Black Earthenware Vase: Made from tactile earthenware in a sleek black finish, this vase has a glazed outer that makes it reflective. The vase features a layered construction that neatly tapers to the top. The vase’s distressed effect textures the plain black surface. Style it with boho textiles and lighting.
Specification
| Product Name | Pembt Black Earthenware Vase |
|---|---|
| Barcode | 5018705455396 |
| Materials | Earthenware |
| Assembly Info | Assembled |
| Capacity | 2.2l |
| Care and Use | Fragile, heavy, do not drop, decorative use only, for indoor. |
| Cart Dimensions | H36 x W40 x D40cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 16.20 |
| Colour | Black <!–
–> |
| Country of Manufacture | Philippines |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H30 x W17 x D17cm |
| Range | Pembt |
| Retail Dimensions | H34 x W19 x D19cm |
| Retail Weight (kg) | 4.05 |
| Product Weight (kg) | 3.50 |
Features
| Feature 1 | Decorative accent piece |
|---|---|
| Feature 2 | Tactile earthenware |
| Feature 3 | Glazed finish |
| Feature 4 | Boho vibe |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.























Reviews
There are no reviews yet.