Regents Townhouse Tall Bottle Neck Vase
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£68
10 in stock
Regents Townhouse Tall Bottle Neck Vase: This decorative vase is made from sturdy aluminium, and is given a grind nickel finish which produces a subtle horizontal scoring effect. Its drum-shaped base narrows to a stem, which rises upwards before funneling at the top. This surface of this tall handcrafted vase is gently ribbed, adding visual appeal. Pair this vase with other accessories from the Regents Townhouse range to create a boutique hotel look. *This item is handcrafted so please expect slight variations to the finish* FOR DECORATIVE PURPOSES ONLY (CANNOT HOLD WATER)
Specification
| Product Name | Regents Townhouse Tall Bottle Neck Vase |
|---|---|
| Barcode | 5018705367255 |
| Materials | Aluminium, Nickel |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | To clean, wipe with a damp cloth. Do not leave wet or immersed in water. Do not place in dishwasher |
| Cart Dimensions | H53 x W33 x D34cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 8 |
| Colour | Silver <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H49 x W16 x D16cm |
| Range | Regents Townhouse |
| Retail Dimensions | H50 x W17 x D17cm |
| Retail Weight (kg) | 2.00 |
| Product Weight (kg) | 1.53 |
Features
| Feature 1 | Reflective grind nickel finish |
|---|---|
| Feature 2 | Handcrafted |
| Feature 3 | Ribbed surface |
| Feature 4 | Boutique hotel style |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.












Reviews
There are no reviews yet.