Rura Large Metallic Vase
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£78
Out of stock
Rura Large Metallic Vase: This bulbous vase is made from tactile ceramic with a grey and gold colour scheme that makes it look rich and earthy. It has an undulating design with ridges that lead up to the hewn opening at the top. Small scores texture its surface, with hints of gold coming through the grey. Display it with metallic coloured accessories.
Specification
| Product Name | Rura Large Metallic Vase |
|---|---|
| Barcode | 5018705393407 |
| Materials | Porcelain |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe with soft cloth |
| Cart Dimensions | H27 x W65 x D36cm |
| Cart Qty | 2 |
| Cart Weight (kg) | 8 |
| Colour | Grey |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H26 x W35 x D35cm |
| Range | Rura Vase |
| Retail Dimensions | H27 x W36 x D36cm |
| Retail Weight (kg) | 4.00 |
| Product Weight (kg) | 3.00 |
Features
| Feature 1 | Textured porcelain |
|---|---|
| Feature 2 | Metallic tones |
| Feature 3 | Hewn rim |
| Feature 4 | Bulbous shape |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews
There are no reviews yet.