Tintos Pitcher
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£60
Classical handmade earthenware pitcher vase with a two tone white and natural glaze and looped pitcher handle. Coordinating pieces available that look great used together.
Dimensions
| Size | Small |
| Item Width | 180 mm |
| Item Depth | 170 mm |
| Item Height | 230 mm |
| Packaged Length | 234.9 mm |
| Packaged Width | 234.9 mm |
| Packaged Height | 288.4 mm |
| Net Weight | 3 kg |
| Gross Weight | 2.8 kg |
Other
| Colour | Natural / White |
| Material | Earthenware |
| Product Zone | Indoor |
Classical handmade earthenware pitcher vase with a two tone white and natural glaze and looped pitcher handle. Coordinating pieces available that look great used together.
Dimensions
| Size | Large |
| Item Width | 220 mm |
| Item Depth | 220 mm |
| Item Height | 300 mm |
| Packaged Length | 279.4 mm |
| Packaged Width | 279.4 mm |
| Packaged Height | 361.9 mm |
| Net Weight | 3.32 kg |
| Gross Weight | 5 kg |
Other
| Colour | Natural / White |
| Material | Earthenware |
| Product Zone | Indoor |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Size |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



















Reviews
There are no reviews yet.