- You cannot add "Oil on Canvas 08 (BDWD08) Artwork" to the cart because the product is out of stock.
Strata Wall Art
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£144
Out of stock
The Strata Wall Art in monochrome hues will add an instant focal point to the bedroom or living area.
H123 x W83 x D4cm
The Strata Wall Art showcases a two tonal abstract image in shades of black and grey. The thick brushstrokes of paint give it a textured look, and the canvas is held securely in a sleek rectangular frame.
Specification
| Product Name | Strata Wall Art |
|---|---|
| Barcode | 5018705979700 |
| Materials | 40% Canvas , 30% Ps , 30% Wood |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe With Soft and Dry Cloth |
| Cart Dimensions | H21 x W125 x D85cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 13.6 |
| Colour | Black |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H123 x W83 x D4cm |
| Range | Strata |
| Retail Dimensions | H124 x W84 x D5cm |
| Retail Weight (kg) | 3.4 |
| Product Weight (kg) | 2.95 |
Features
| Feature 1 | Easy to hang |
|---|---|
| Feature 2 | Abstract art |
| Feature 3 | Monochrome colour scheme |
| Feature 4 | Modern |
| Feature 5 | Rectangular frames |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.






































Reviews
There are no reviews yet.