Aenby Bar Stool 2pk
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£510 – £610Price range: £510 through £610
Soft and chic set of 2 bar stools designed to suit a range of interiors with ease. They would look equally at home in modern or vintage spaces. Upholstered tan brown leather and finished with softly angled wood legs.
Colours available: Brown and Taupe (Please select your preferred colour from the dropdown.)
Dimensions
| Item Width | 490 mm |
| Item Depth | 590 mm |
| Item Height | 950 mm |
| Seat Height | 675 mm |
| Seat Width between arms | 490 mm |
| Seat Depth | 455 mm |
| Clearance to Floor | 675 mm |
| Packaged Length | 510 mm |
| Packaged Width | 590 mm |
| Packaged Height | 650 mm |
| Net Weight | 18.2 kg |
| Gross Weight | 20.65 kg |
Other
| Colour | Brown / Taupe |
| Material | Oak / Plywood / Polyester / Foam / Polyfibre |
| Product Zone | Indoor |
| Leg Finish | Vintage Oak |
| Assembly Required | Leg / Foot Only |
| Anti Topple Kit | No |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

NUKA BAR CHAIR
£2,749 – £3,462Price range: £2,749 through £3,462 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Dandridge bar chair
£3,624 – £4,812Price range: £3,624 through £4,812 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Gable bar chair
£2,460 – £3,648Price range: £2,460 through £3,648 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

MALAY BAR CHAIR
£2,864 – £3,715Price range: £2,864 through £3,715 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
There are no reviews yet.