Aina Quilted Bar Stool
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£160
104 in stock
Aina Quilted Bar Stool: The Aina stool is upholstered with soft faux leather and features a contemporary black finish. Its base and stand have a reflective gold finish for a sleek look. The footrest integrated into the stand offers added support. A handle is positioned under the seat, allowing the height to be adjusted easily.
Specification
| Product Name | Aina Quilted Bar Stool |
|---|---|
| Barcode | 5018705447896 |
| Materials | PU – Polyurethane, Stainless Steel, Sponge |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Capacity | 120kg |
| Care and Use | Wipe with soft cloth do not use abrasive cleaners |
| Cart Dimensions | H46 x W56 x D45cm |
| Cart Qty | 2 |
| Cart Weight (kg) | 15.95 |
| Colour | Black <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H112 x W44 x D48cm |
| Range | Aina |
| Retail Dimensions | H46 x W66 x D43cm |
| Retail Weight (kg) | 9.10 |
| Product Weight (kg) | 8.10 |
Features
| Feature 1 | Black faux leather seat |
|---|---|
| Feature 2 | Quilted finish |
| Feature 3 | Gold finish base |
| Feature 4 | Height adjustable |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

KANSAS BAR CHAIR
£3,002 – £3,876Price range: £3,002 through £3,876 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Kelly bar chair
£3,324 – £4,024Price range: £3,324 through £4,024 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Nº20 BAR CHAIR
£2,611 – £3,439Price range: £2,611 through £3,439 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

BOURBON BAR CHAIR
£2,611 – £3,347Price range: £2,611 through £3,347 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page












Reviews
There are no reviews yet.