Almer Stool Furn (2pk)
by Hamilton Barnes
We are proud sellers of the Hamilton Barnes range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for Hamilton Barnes to see the full collection
£510
A contemporary design with a rustic twist, this stylish ebony faux leather bar stool is perfect for casual dining areas, featuring stitched seam detailing and sleek angled black metal legs.
Dimensions
| Item Width | 420 mm |
| Item Depth | 600 mm |
| Item Height | 1,060 mm |
| Seat Height | 750 mm |
| Packaged Length | 580 mm |
| Packaged Width | 1,090 mm |
| Packaged Height | 505 mm |
| Net Weight | 15.95 kg |
| Gross Weight | 19.2 kg |
Other
| Colour | Grey |
| Material | Faux Leather, Metal |
A contemporary design with a rustic twist, this stylish vintage brown faux leather bar stool is perfect for casual dining areas, featuring stitched seam detailing and sleek angled bronze metal legs.
Dimensions
| Item Width | 420 mm |
| Item Depth | 600 mm |
| Item Height | 1,060 mm |
| Seat Height | 750 mm |
| Packaged Length | 580 mm |
| Packaged Width | 1,090 mm |
| Packaged Height | 505 mm |
| Net Weight | 15.8 kg |
| Gross Weight | 18.95 kg |
Other
| Colour | Brown |
| Material | Faux Leather, Metal |
Additional information
| Brand | |
|---|---|
| Colour |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Doris bar chair
£1,728 – £2,736Price range: £1,728 through £2,736 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

BOURBON BAR CHAIR
£2,611 – £3,347Price range: £2,611 through £3,347 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

NAJ BAR CHAIR
£2,680 – £3,531Price range: £2,680 through £3,531 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

CAYO BAR CHAIR
£2,726 – £3,301Price range: £2,726 through £3,301 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page




















Reviews
There are no reviews yet.