Argen Park Stud Lined Bar Chair
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£182
Out of stock
Argen Park Stud Lined Bar Chair; This chair will be a sophisticated addition with its renewable rubberwood legs with integrated footrest for stability. The base is matched with the black linen upholstery which forms a padded seat and buttoned backrest. Silver finish nailhead trim gives a decorative accent to this chair’s otherwise understated accent.
Specification
| Product Name | Argen Park Stud Lined Bar Chair |
|---|---|
| Barcode | 5018705414508 |
| Materials | Rubberwood (Hevea), Linen |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Capacity | 120kg |
| Care and Use | Wipe clean with a soft cloth. Do not use abrasive cleaners. |
| Cart Dimensions | H35 x W103 x D43cm |
| Cart Qty | 2 |
| Cart Weight (kg) | 16.50 |
| Colour | Black <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H97 x W41 x D57cm |
| Range | Argen Park |
| Retail Dimensions | H35 x W103 x D43cm |
| Retail Weight (kg) | 8.50 |
| Product Weight (kg) | 7.50 |
Features
| Feature 1 | Black linen upholstery |
|---|---|
| Feature 2 | Buttoned backrest |
| Feature 3 | Silver stud detail |
| Feature 4 | Renewable rubberwood legs |
| Feature 5 | Contemporary |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Gable bar chair
£2,460 – £3,648Price range: £2,460 through £3,648 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

CAYO BAR CHAIR
£2,726 – £3,301Price range: £2,726 through £3,301 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

MALAY BAR CHAIR
£2,864 – £3,715Price range: £2,864 through £3,715 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Loren bar chair
£3,372 – £4,764Price range: £3,372 through £4,764 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
















Reviews
There are no reviews yet.