Ashburton Chair
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£504
33 in stock
Stylish yet functional, this statement chair will make a visual statement in Balinese and farmhouse-inspired abodes.
H148 x W69 x D74cm
Ashburton Chair: Intricately hand-woven with ethically sourced natural rattan, this lounge chair will ensure a cosy seating experience. The slimmer bands of rattan are tightly wrapped across the frame, while the canopy will keep the sunlight away in outdoor settings.
Specification
| Product Name | Ashburton Chair |
|---|---|
| Barcode | 5018705942049 |
| Materials | Wood |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe with a soft dry cloth, do not use abrasive cleaners. Please note, this product composition contains natural wood, variations in colour may apply. |
| Cart Dimensions | H100 x W100 x D73cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 9.4 |
| Colour | Natural |
| Country of Manufacture | Indonesia |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H148 x W69 x D74cm |
| Range | Ashburton |
| Retail Dimensions | H150 x W70 x D75cm |
| Retail Weight (kg) | 9.4 |
| Product Weight (kg) | 7.80 |
Features
| Feature 1 | Eco-friendly rattan |
|---|---|
| Feature 2 | Openwork design |
| Feature 3 | Intricately hand-woven |
| Feature 4 | Rustic charm |
| Feature 5 | Canopy style |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

KAROO BAR CHAIR
£2,726 – £3,462Price range: £2,726 through £3,462 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

DAVIS BAR CHAIR
£2,979 – £4,014Price range: £2,979 through £4,014 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Mansfield bar chair
£3,108 – £3,900Price range: £3,108 through £3,900 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Loren bar chair
£3,372 – £4,764Price range: £3,372 through £4,764 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
























Reviews
There are no reviews yet.