Ashburton Wicker Chair
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£236
27 in stock
This statement chair introduces a mix of modern and rustic charm to the interior.
H74 x W64 x D60cm
Skilfully crafted from tightly woven natural rattan, the Ashburton Wicker Chair features a winged backrest. Boasting intricate weaving and a simple line design, the slender mahogany legs provide added support and seating comfort.
Specification
| Product Name | Ashburton Wicker Chair |
|---|---|
| Barcode | 5018705942056 |
| Materials | Metal, Wood |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe with a soft dry cloth, do not use abrasive cleaners. Please note, this product composition contains natural wood, variations in colour may apply. |
| Cart Dimensions | H100 x W100 x D22cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 7.6 |
| Colour | Cream |
| Country of Manufacture | Indonesia |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H74 x W64 x D60cm |
| Range | Ashburton |
| Retail Dimensions | H76 x W65 x D61cm |
| Retail Weight (kg) | 7.6 |
| Product Weight (kg) | 6.80 |
Features
| Feature 1 | Eco-friendly rattan |
|---|---|
| Feature 2 | Winged back |
| Feature 3 | Intricately hand-woven |
| Feature 4 | Rustic charm |
| Feature 5 | Mahogany legs |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

KANSAS BAR CHAIR
£3,002 – £3,876Price range: £3,002 through £3,876 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

ZULU BAR CHAIR
£2,726 – £3,301Price range: £2,726 through £3,301 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

CAYO BAR CHAIR
£2,726 – £3,301Price range: £2,726 through £3,301 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Russel bar chair
£3,420 – £4,416Price range: £3,420 through £4,416 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page


















Reviews
There are no reviews yet.