Bexley Bar Chair
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£162
7 in stock
Bexley Bar Chair: Stylish in looks, practical in use, the bexley bar chair will make a wonderful feature in your home, adding a robustness to any setting. The frame and legs are made from durable metal and given an antique silver finish, further accentuating its look from a bygone era. The seat and back rest are made from durable wood that features a natural grain to continue the industrial appeal of the chair, while ensuring comfort when seated. The fine detail of the chair is what sets it above others, with the rivet design and subtle cement finish creating a more robust look. Ideal as an occasional or everyday bar chair in your living space, the industrial style will add character top any setting.
Specification
| Product Name | Bexley Bar Chair |
|---|---|
| Barcode | 5018705332192 |
| Materials | Metal, Wood |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Cart Dimensions | H157 x W41 x D53cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 16.05 |
| Colour | Natural <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H106 x W40 x D40cm |
| Range | Bexley |
| Retail Dimensions | H157 x W53 x D41cm |
| Retail Weight (kg) | 12.50 |
| Product Weight (kg) | 7.50 |
Features
| Feature 1 | Industrial appeal |
|---|---|
| Feature 2 | Durable |
| Feature 3 | Sturdy |
| Feature 4 | Natural grain wood, |
| Feature 5 | Rivets detail |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Russel bar chair
£3,420 – £4,416Price range: £3,420 through £4,416 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Loren bar chair
£3,372 – £4,764Price range: £3,372 through £4,764 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

PLUM BAR CHAIR
£3,002 – £3,692Price range: £3,002 through £3,692 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

MAA BAR CHAIR
£2,381 – £2,956Price range: £2,381 through £2,956 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Reviews
There are no reviews yet.