Hather Natural Bar Stool
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£174
Out of stock
Sculpted from oak wood, the Hather natural bar stool exudes rustic style. The carved seating area slopes in to a recess that, along with the footrest, enhances the comfort of seat. Four smooth legs support the seat, their protected ends making sure that floors remain free from marks and scuffs.
Specification
| Product Name | Hather Natural Bar Stool |
|---|---|
| Barcode | 5018705360652 |
| Materials | Oak Wood |
| Assembly Info | Assembled |
| Capacity | 150kg |
| Care and Use | Wipe clean with a soft cloth. Do not use abrasive cleaners |
| Cart Dimensions | H73 x W43 x D40cm |
| Cart Qty | 1 |
| Cart Weight (kg) | 8 |
| Colour | Natural <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H71 x W40 x D30cm |
| Range | Hather |
| Retail Dimensions | H73 x W43 x D40cm |
| Retail Weight (kg) | 8.00 |
| Product Weight (kg) | 7.00 |
Features
| Feature 1 | Natural oak wood |
|---|---|
| Feature 2 | Floor-protecting feet |
| Feature 3 | 2-tier footrest |
| Feature 4 | Carved seating area |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

CAYO BAR CHAIR
£2,726 – £3,301Price range: £2,726 through £3,301 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Doris bar chair
£1,728 – £2,736Price range: £1,728 through £2,736 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

NUKA BAR CHAIR
£2,749 – £3,462Price range: £2,749 through £3,462 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

MALAY BAR CHAIR
£2,864 – £3,715Price range: £2,864 through £3,715 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page










Reviews
There are no reviews yet.