Kenton Bar Stool
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£136
97 in stock
Kenton Bar Stool: This bar stool is topped with an eco-friendly acacia wood seat which has prominent graining. Supported by an iron stand in antique silver finish, this bar stool is complemented by a footrest on the front and a supporting rail at the rear for added comfort.
Specification
| Product Name | Kenton Bar Stool |
|---|---|
| Barcode | 5018705499796 |
| Cart Dimensions | H99 x W48 x D48cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 29.10 |
| Colour | Natural <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H79 x W36 x D44cm |
| Range | Kenton |
| Retail Dimensions | H80 x W37 x D45cm |
| Retail Weight (kg) | 7.20 |
| Product Weight (kg) | 6.80 |
Features
| Feature 1 | Rustic appeal |
|---|---|
| Feature 2 | Subtly industrial |
| Feature 3 | Sunken seat design |
| Feature 4 | Strong and sturdy |
| Feature 5 | Angular frame |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

NANOOK BAR CHAIR
£2,841 – £3,692Price range: £2,841 through £3,692 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Nº20 BAR CHAIR
£2,611 – £3,439Price range: £2,611 through £3,439 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

PLUM BAR CHAIR
£3,002 – £3,692Price range: £3,002 through £3,692 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

IBIS BAR CHAIR
£2,611 – £3,347Price range: £2,611 through £3,347 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page












Reviews
There are no reviews yet.