Kenton Leather Bar Stool
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£128
10 in stock
Kenton Leather Bar Stool: A fashionable copper finish adds warmth and texture to the frame. The simplistic seat is created from supple brown leather, lending it a luxurious feeling and coordinating with the seat’s warm-toned frame.
Specification
| Product Name | Kenton Leather Bar Stool |
|---|---|
| Barcode | 5018705429588 |
| Materials | Genuine Leather, Iron |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Capacity | 100kg |
| Care and Use | Use a damp cloth for glossy area cleaning whereas painted/stained/natural surface does not require much effort. |
| Cart Dimensions | H104 x W44 x D44cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 23.90 |
| Colour | Brown <!–
–> |
| Country of Manufacture | India |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H75 x W40 x D40cm |
| Range | Kenton |
| Retail Dimensions | H104 x W44 x D44cm |
| Retail Weight (kg) | 23.90 |
| Product Weight (kg) | 5.50 |
Features
| Feature 1 | Brown leather seat |
|---|---|
| Feature 2 | Iron legs |
| Feature 3 | Antique copper finish |
| Feature 4 | Minimal design |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

Mansfield bar chair
£3,108 – £3,900Price range: £3,108 through £3,900 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

CAYO BAR CHAIR
£2,726 – £3,301Price range: £2,726 through £3,301 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Nº20 BAR CHAIR
£2,611 – £3,439Price range: £2,611 through £3,439 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

DALYAN BAR CHAIR
£2,749 – £3,646Price range: £2,749 through £3,646 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page












Reviews
There are no reviews yet.