Khart Grey Rope Bar Chair
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£252
Available for Pre-Order
Khart Grey Rope Bar Chair: The taut rope has a muted grey colour, making this bar chair suited to Scandinavian-style interior design settings. Its legs are made from durable iron and have a black colour that complements the grey. Their minimal design aligns with the seat’s slim, rounded lines. A footrest is integrated into the front for added comfort.
Specification
| Product Name | Khart Grey Rope Bar Chair |
|---|---|
| Barcode | 5018705426884 |
| Materials | Steel, Cotton Rope |
| Assembly Info | Assembled |
| Care and Use | Wipe with dry cloth |
| Cart Dimensions | H115 x W64 x D64cm |
| Cart Qty | 2 |
| Cart Weight (kg) | 14 |
| Colour | Grey <!–
–> |
| Country of Manufacture | Vietnam |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H108 x W62 x D60cm |
| Range | Khart |
| Retail Dimensions | H109 x W63 x D61cm |
| Retail Weight (kg) | 7.00 |
| Product Weight (kg) | 5.00 |
Features
| Feature 1 | Nordic inspired design |
|---|---|
| Feature 2 | Minimal iron frame |
| Feature 3 | Rope seat and backrest |
| Feature 4 | Contemporary |
| Feature 5 | Suitable for indoor and outdoor use |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

IBIS BAR CHAIR
£2,611 – £3,347Price range: £2,611 through £3,347 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

BOURBON COUNTER STOOL
£2,519 – £3,301Price range: £2,519 through £3,301 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

PLUM BAR CHAIR
£3,002 – £3,692Price range: £3,002 through £3,692 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

NANOOK BAR CHAIR
£2,841 – £3,692Price range: £2,841 through £3,692 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page






Reviews
There are no reviews yet.