Lofton Grey Velvet Bar Chair
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£194
91 in stock
Lofton Grey Velvet Bar Chair: This bar chair is upholstered in sumptuous grey velvet. The quilted seat and backrest of this chair are enhanced by fine stitching. The chair is complete with splayed chrome legs and footrests, contributing to the clean aesthetic of the modern design.
Specification
| Product Name | Lofton Grey Velvet Bar Chair |
|---|---|
| Barcode | 5018705517520 |
| Cart Dimensions | H50.50 x W32.50 x D81.50cm |
| Cart Qty | 2 |
| Cart Weight (kg) | 13.50 |
| Colour | Grey <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 1 |
| Product Dimensions | H106 x W46 x D53cm |
| Range | Lofton |
| Retail Dimensions | H50.50 x W32.50 x D81.50cm |
| Retail Weight (kg) | 13.50 |
| Product Weight (kg) | 5.75 |
Features
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

PLUM BAR CHAIR
£3,002 – £3,692Price range: £3,002 through £3,692 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

DALYAN BAR CHAIR
£2,749 – £3,646Price range: £2,749 through £3,646 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

KAROO BAR CHAIR
£2,726 – £3,462Price range: £2,726 through £3,462 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Loren bar chair
£3,372 – £4,764Price range: £3,372 through £4,764 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page


















Reviews
There are no reviews yet.