Miele Black Velvet Chrome Finish Bar Chair
by North West
We are proud sellers of the North West range of lighting, mirrors and furniture – check out the brand link for North West to see the full collection
£148
28 in stock
Miele Black Velvet Chrome Finish Bar Chair: Plush black velvet gently upholsters the undulating seat and backrest of this bar chair. Chrome finish tall and slender legs coordinate with the tactile fabric to complete the luxurious aesthetic.
Specification
| Product Name | Miele Black Velvet Chrome Finish Bar Chair |
|---|---|
| Barcode | 5018705462547 |
| Materials | Iron, Polyester Velvet |
| Assembly Info | Requires Assembly |
| Capacity | 150kg |
| Care and Use | Wipe with a soft cloth, do not use abrasive cleaners |
| Cart Dimensions | H52 x W73 x D55cm |
| Cart Qty | 4 |
| Cart Weight (kg) | 19 |
| Colour | Black <!–
–> |
| Country of Manufacture | China |
| Number of Cartons | 2 |
| Product Dimensions | H110 x W48 x D63cm |
| Range | Miele |
| Retail Weight (kg) | 8.00 |
| Product Weight (kg) | 7.00 |
Features
| Feature 1 | Black velvet upholstery |
|---|---|
| Feature 2 | Curved backrest |
| Feature 3 | Chrome finish metal legs |
| Feature 4 | Minimalist |
| Feature 5 | Mid-century modern |
Additional information
| Brand |
|---|
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You May Also Like
-

IBIS BAR CHAIR
£2,611 – £3,347Price range: £2,611 through £3,347 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

NUKA BAR CHAIR
£2,749 – £3,462Price range: £2,749 through £3,462 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

Gable bar chair
£2,460 – £3,648Price range: £2,460 through £3,648 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

MALAY BAR CHAIR
£2,864 – £3,715Price range: £2,864 through £3,715 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page












Reviews
There are no reviews yet.